Ergen Terapisi

iStock_000028317222_Medium.jpg

Ergenlik, bir kişinin vücudunun çocuktan yetişkine değiştiği ve cinsel olgunlaşma sürecinin yaşadığı zamandır.

Çocuklar büyüdükçe ruh hallerinde ve davranışlarında  değişiklikler yaşarlar. Çocuklar ve ergenler veya gençler,  büyüdükçe sosyal beceriler kazanır ve duygusal zekâ  geliştirirler. 

 

Bunlar genellikle sağlıklı, mutlu yaşamlara yol açar. Ancak bazı çocukların duyguları onların refahlarını bozacak şekilde davranmalarına sebep olur. 

Bireylerin günlük yaşamında kullanabilmesi için yaşına, cinsiyetine, yaptığı işine, hastalık durumuna, genetik ve psikolojik yapısına göre farklılık gösteren enerjiye ihtiyaçları vardır. Böylece bireylerin özellikle de ergenlerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için, aldığı enerji ile harcadığı enerjiyi dengede tutabilmesi gerekmektedir. Çocuklar ergenliğe ulaştığında ilişkilerinde  çatışmalar yaşarlar. Duygularını kontrol edemez, büyüdüğünü ispatlama gayretine girer. 

 

Ergenler veya gençler daha bağımsız ve özgür hale gelme isteği ile boğuşurlar. Yeni davranışlar ve roller deneyerek kimlikler oluşturabilirler. Ergenlik genellikle bu aşamada ortaya çıkar. Birçok fiziksel ve duygusal değişiklik gösterir. Bu yıllardaki değişiklikler ebeveyn-genç ilişkilerini bir hayli zorlayabilir. Yeni davranışlar ve sınırları zorlamanın ötesine geçebilir ve büyük sorunlara neden olabilir. Bu duygusal  iniş ve çıkışlar bireyde endişe ve depresyona neden olmaktadır.

  Platonik ve romantik ilişkiler  strese neden olabilir.  Ebeveynler ve çocuklar arasındaki ilişkilerin sağlıklı gelişimi için iletişim kurmak çok önemlidir. Ancak, ergenlik döneminde gelen değişikliklerden etkilenen Ergenler kendi içine kapanır ya da iletişimden uzak durmaya çalışabilir. . Örneğin, gençler romantik ilişkiler hakkında sürekli endişe içine girer.  Bu ruh sağlığı sorunlarına veya daha düşük depresyona ya da yaşam kalitesinde bozulmalar yaşayabilir.  

Sosyal baskılar ve stres, gençlerde yeme bozukluğuna neden olabilir.  Geçmişte düzensiz yemenin çoğunlukla genç kadınlarda meydana geldiğine inanılıyordu. Ancak şimdi, tüm cinsiyetlerden insanlarda düzensiz beslenme davranışlarının ve ilgili endişelerin ortaya çıktığı bilinmektedir.  Ergen terapisi daha mutlu bireylerin yetişmesine yardımcı olmaktadır.