Aldatmanın bastırılmış nedenleri

Aldatma cinsel de olsa, duygusal da olsa iki kişi arasındaki birliktelik anlaşmasını ihlal eden bir davranış ya da duygudur ve sonucunda eşler arasında büyük bir kriz yaşanır. Bu kriz,ilişkinin geleceği açısından aldatma öncesi ve aldatma sonrası olmak üzere bir dönüm noktasıdır. Bazı çiftler ilişkilerinde yeni bir sayfa açmayı başarırken, bazı çiftler için aldatma her şeyi yerle bir eden bir bomba etkisiyle geri dönüşü zorlaştırır.


İlişkilerde aldatma krizinin atlatılabilmesi, aldatmayı ortaya çıkaran faktörlere bağlıdır. Bu faktörler cinsiyete göre farklılık gösterir. Kadınlarda aldatma genellikle duygusal kaynaklıyken, erkeklerde ise cinsel kaynaklıdır. "İnsanlar eşlerini niye aldatır?" "Aldatan mı aldatılan mı suçludur?" Bu sorulara yanıt olarak aldatmanın ardında yatan nedenleri duygusal, cinsel ve davranışsal olarak tanımlayabiliriz.


İlişkide yaşanan sorunlar, iletişim bozukluğu ve duygusal tatminsizlik nedeniyle kendini yalnız, mutsuz ve sevgisiz hisseden eş bu eksikliklerin giderilmesi beklentisi içine girer. Bu beklentiyi eşinin karşılamaması durumunda dışarıdan gelecek uyaranlara açık olur. Eşinden beklediği duygusal yakınlığı görmemeye devam ettikçe eşine karşı kırgınlık, kızgınlık ve sonunda öfke duymaya başlar ve beklentilerini karşılamak için kendisi dışarıda arayışa geçer.


Eşten ve davranışlarından sıkılma, bunalma sonucunda nefes alma ihtiyacı. Bu durumda aldatma tıpkı alkol, uyuşturucu, alışveriş, kumar bağımlılarında olduğu gibi "hızlı bir düzelme" ve rahatlama arayışının sonucunda ortaya çıkabilir. Genellikle erkeklerde görülen diğer bir neden de arkadaş etkisi ya da özenti. Çevresinde eşlerini aldatan ve “çapkın” sıfatıyla pohpohlanan arkadaşların varlığı kişiyi aldatmaya özendirip teşvik edebilir.

Aldatma ilişkiyi bitirme yolu olarak da seçilebilir. Kişi ilişkiyi bitirmeyi karşı tarafa açıkça söylemeye cesaret edemediği ya da söylese de ayrılma isteğinin dirençle karşılaşacağını düşündüğü durumlarda çıkış yolu olarak aldatmayı seçebilir.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Vajinismus