Psikoterapi

Aile Danışmanlığı

   Aile Devletin en küçük kurumudur. Birey, sağlıklı bir Ailede sağlıklı ve mutlu olarak yetişir. Başarılı ve nitelikli  bir toplum için, bireyin aile içinde sağlıklı yetiştirilmesi son derece önemlidir. Yanlış bilinen doğrularla çocuk yetiştirmek, sonuçlarına katlanmayı mecbur hale getirecektir.  Aile Danışmanlığı çok önemli bir terapi sürecidir.  

Bekar Danışmanlığı

 Evlilikle ilgili tanımınız nedir? Evlilikle ilgili beklentiler, bunun gerçekleşmesi için ne, nasıl yapılmalıdır ya da yapılmamalıdır? Gelin adayının tercih edilmesini sağlayacak tutum ve davranış nedir? Bekar yaşamayı tercih etmek veya buna mecbur olmak insanın yaşam kalitesini bozmaz. Önemli olan insanın yaşam kalitesini arttırması  özerk bir birey olmasıdır. 

 

Çift Terapisi

  Çiftlerin birbirleriyle olan ilişkilerini, davranışlara ve ilişkinin kendisine nasıl yansıdığını anlamaya çalışan, aile sistemini bireyler arası ilişkiden ziyade bir bütün olarak gören psikoterapi türüdür. Aile içinde gözlenen çatışmalar, eşler  ile çocuklar arasında görülen iletişim zorlukları, çocuklarda davranım problemleri, stres, madde kötüye kullanımı, cinsel işlev bozukluğu, geniş aile sisteminde gözlenen rahatsızlıklar, cinsel işlev bozuklukları dahil pek çok başlık ilişki ve evlilik terapisinin konusunu oluşturabilir.

Cinsel Terapi

  Araştırmalara göre her üç kişiden biri cinsel yaşamının herhangi bir döneminde en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşamaktadır. Kaygı, ilişki sırasında endişe duyma (stres, cinsel performans ile ilgili kaygı, beden algısı ile ilgili kaygı, vücudundan hoşnut olmama, ağrı hissi, suçluluk duyma vb.) depresyon, önceki travmatik cinsel deneyimler (taciz, cinsel saldırı) gibi durumlar da cinsel işlev bozukluğuna etki eden önemli psikolojik ve duygusal faktörler arasındadır.

Evlilik Öncesi Danışmanlık

 Hayattaki en önemli seçim, eş seçimidir. Doğru eş seçimi mutluluğa açılan kapıdır. Ancak adaylar süreç içinde, evlenecekleri kişiye değil, evliliğe odaklandığından yanlış eş seçimi yapmaktadır.Ailelerde yaşanan sorunların bütün ipuçları evlilik öncesinde görülmektedir. Bu nedenle evlilik öncesi danışmanlık almak sağlıklı aileler kurmak için atılabilecek en iyi adımlardan biridir. 

Vajinismus

 Vajinanın zihin tarafından esir alınma durumudur. Vajina aracılığı ile yapılacak bir eyleme karşı beyinde oluşan korkudur. Kadının ani ve istemsiz şekilde kasması, ardından büyük bir korku, kaygı ve panikle tüm bedenini kasması, eşini geri itip bacaklarını sımsıkı kapaması ve cinsel ilişkiye girememesidir.

Ergen Terapisi

Ergenlik dönemi 11–12 yaşlarında başlayıp yirmili yılların başlangıcına kadar süren, hızlı bedensel, ruhsal, sosyal değişiklikleri içeren dönemin genel adıdır. Dönem içinde çeşitli yaşlar farklı gelişim atakları içerir, bu nedenle “ergenlik” bu uzun dönemin genel adıdır. Ergenin dönem içinde karşılaştığı sıkıntılarda hissettiği başlıca duygu, yalnızlık ve buna eşlik eden yabancılaşma hissidir. Ansızın ortaya çıkan bedensel değişim genellikle ergeni hazırlıksız yakalar ya da değişimler yaşıtlarından daha geç başlayabilir.

Cinsel İşlev Bozukluğu

  Fiziksel ve Psikolojik faktörler ile oluşan işlevin bozulması, istek ve arzunun yerine psikotik sebeplerin ortaya çıkması ile  görülür. Tedavi, neden olan faktörün ortaya konmasından sonra mümkündür. Tedavinin amacı eşler arasında bir uyum oluşturulması ve aralarındaki bozulan iletişimin yeniden düzenlenmesidir. 

Kaygı Bozukluğu

  Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu, aşırı düzeyde korku, endişe, gerginlik ve huzursuzluk tepkisi ile birlikte gözlenen bir rahatsızlıktır. Endişe verici düşünceler, duygu duruma eşlik eder ve birey, kaygı durumunda çeşitli fizyolojik tepkiler verir: Kan basıncındaki değişim, kalp ritminin hızlanması, terleme, hızlı nefes alıp verme, sindirim sisteminde hareketlilik gibi.

Cinsel Kimlik Bozukluğu

  Kimliği oluşturan bileşenlerden biri de cinsel kimliktir. Cinsiyet kimliği, bireylerin biyolojik özellikleri ile tanımlanırken, cinsel kimlik, bireyin kendisini dişi ya da erkek olarak tanımlamasıdır. Cinsel kimlik cinsel davranışlar ile şekillenir.

WhatsApp%20Image%202020-02-08%20at%2010.